The rendering of religious, cultural and historical heritage into public property, the development of a Jewish collection and exhibition hall

Szakmai beszámoló a TPOP-7.1.1-16-H-ERFA-2020-00707 számú projekt 2. mérföldkő elszámolásához

 

Kedvezményezett neve: Kertész István  Alapítvány

Projekt címe: Vallási, kulturális, történeti örökség  közkinccsé tételének továbbfejlesztése,  tudományos ismeretterjesztő közösségi tér  korszerűsítése, bővítése

(The rendering of religious, cultural and historical heritage into public property, the development of a Jewish collection and exhibition hall)

A szerződött támogatás összege:  3 593 063 Ft

A támogatás mértéke 100 % vissza nem térítendő

A projekt tartalmának bemutatása:  Muzeális kiállítótér bővítése, korszerűsítése, többfunkciós lehetőségének létrehozása, meglévő muzeális közösségi tér négy évszakon át történő látogathatóságának megvalósítása

A projekt tervezett befejezési dátuma: 2021.11.30.

A projekt azonosító száma” Projekt azonosítószám: TOP-7.1.1-16-H ERFA-2020-00707

Szakmai beszámoló

a TOP-7.1.1-16-H-ERFA-2020-00707 számú projektről

Helyszin: Ipoly-menti Zsidó Gyűjtemény és Kiállítóterem

Balassagyarmat, Hunyadi utca 24. hrsz.: 1404átalakítási és felújítási munkálatairól

A helyszín, előzmények

Hazánk egyik legrégebbi zsidó közössége, a balassagyarmati, mintegy hatszáz éves múltra tekint vissza. Különösen az 1700-as évek közepétől 1944-ig igen komoly szerepet töltött be nemcsak a város, hanem az egyetemes zsidó-, valamint a magyar nemzeti kultúrtörténetben egyaránt. Ennek számos bizonytéka dokumentáltan közismert. Közülük is kiemelkedik a nemzetközi jelentőségű műemlék ortodox temető.

Az elvégzett beavatkozások általános leírása

Jelen pályázat által nyújtott források révén a Kertész István Alapítvány, a balassagyarmati zsidó hitközség valahai egyik fő szakrális terét magába foglaló (Hunyadi utcai egykori imaház) termeiben átalakítási-felújítási munkálatokat végezhetett el.

Ezeknek eredményeképpen megtörtént a korábbi (2000 óta muzeális jellegű, látogatható) kiállítási anyag bővítése, a szükséges felújítási munkák elvégzése, két többfunkciós közösségi tér kialakítása, továbbá az épület akadálymentesítése.

Akadálymentesítési munkálatok

Az épület eredetileg egyetlen, olyan, háromfokú lépcsővel ellátott bejárattal rendelkezett, amely nem volt akadálymentesíthető. Ott nem volt a rámpa megépítéséhez sem elegendő hely, sem megfelelő lejtési szög. Emiatt első lépésként a hátsó, rossz állapotú, használaton kívüli bejáró fizikai akadálymentesítését kellett megoldani. Ezen a részen, az épület mögötti használaton kívüli területen egy új akadálymentes feljáró elkészítésére lehetőség nyílott. Ez a pályázat egyik alapkövetelményeként valósult meg. Ezzel összefüggésben, a korábbi hátsó, a látogató közönség számára használhatatlan, egykori, bejáró ajtó helyén új nyílászáró kialakítására is sor került. A szélesebb, 105/210 cm névleges méretű szabvány ajtó beállítása azonban falbontással is együtt járt.

Az akadálymentes rámpa elkészítését a Juszt-Bau Kft-től vásárolt anyagok (cement, sóder, síkháló, betonvas) beépítésével Szabó László Pál egyéni vállalkozó végezte el.

A Pályázó a hátsó bejárati ajtót Halaj Ferenc egyéni vállalkozótól szerezte be, annak beállítását, a szükséges bontási és gipszkartonozási munkákkal együtt Szabó László Pál egyéni vállalkozó végezte el.

Az akadálymentesítés másik részét a vizesblokk kialakítása képezte. Az egykori elavult minőségű épületrészben a mai kornak megfelelő mellékhelyiség került kialakításra, ahol a bejárat szélesebb, 105/210 cm névleges méretű új ajtót kapott. Utóbbi megvalósítása, a válaszfalon kisebb mértékű falbontás elvégzését is szükségessé tette. A munkálatokkal érintett fal- és padlófelületeket újra burkolták, a szükséges kapaszkodót felszerelték. A vizesblokk akadálymentessé tételét Kohn József vízvezeték-szerelő kisiparos, vas-műszaki kereskedő végezte. Ezt az ajtót szintén Halaj Ferenc egyéni vállalkozó készítette el.

Három teremben „kommunikációs akadálymentesítés” megvalósítására is sor került. Abban az értelemben, hogy a tájékoztató magyar szövegek feliratainak legfontosabb megfogalmazásai, a nemzetközi követelményeknek megfelelően, angol nyelvű, továbbá helyenként Braille-írással is megjelenítésre kerültek. A táblákat a Gungl Dekor Kft. és Tornyos Márton egyéni vállalkozó készítette el.

A kiállítást és a többfunkciós közösségi teret érintő munkálatok

A nagyobbik kiállítótérben (az egykori imaterem férfi részlege) egy 50” méretű LED monitor került elhelyezésre. Amellyel - tudományos ismeretterjesztő előadások keretében - a balassagyarmati zsidóság életét bemutató fényképfelvételek, dokumentumok vetíthetősége válik lehetővé. A készülék az MWORLD Magyarország Zrt-től internetes rendelés útján került beszerzésre, több ajánlat közül az Alapítvány számára legkedvezőbbet kiválasztva. A LED monitor az imaterem frigy (tóratartó) szekrényéhez közeli üres falra lett felszerelve, egy stílusos, nagyméretű menórát szimbolizáló, egyedi készítésű faállványra.          

Az addigi fűtetlen kiállítóterem, valamint a többfunkcióssá alakított új közösségi tér közé egy újonnan vásárolt, 114/230 cm névleges méretű ajtó került beépítésre. Ennek következtében önálló, elektromos fűtéssel is ellátott, külön elszeparálható teremmé változott. Ebben a teremben két darab, a mellékhelyiségben egy darab NOBO Fjord elektromos fűtőtest került felszerelésre, egyenként 1500 W teljesítménnyel. Így létrejött egy télen-nyáron használható olyan tér, amely kulturális rendezvények, művelődéstörténeti előadások, interaktív vallástörténeti pedagógiai és andragógiai oktatások, idegenforgalmi tájékoztatók, de akár hitéleti alkalmak stb. megvalósítását is lehetővé teszik a továbbiakban. Ezzel a fejlesztéssel a pályázat egyik legfőbb célja valósult meg.

A fűtőtestek beszerzésére a Magyar-Norvég Kft-től, internetes rendelés útján került sor, a telepítést és beüzemelést Dropka István egyéni vállalkozó végezte el.

Ennek az új háromfunkcióssá alakult közösségi térnek a kiállítási egységei:

a./ A nógrádi zsidóság emlékezete   b./ A vészkorszak elnevezések alatt kerültek bemutatásra.

Előbbi a nógrádi zsidóság 1944. előtti évtizedeibe nyújt bepillantást. Utóbbi a balassagyarmati munkaszolgálatosok, a gettósítás ill. a bevagonírozást elszenvedők, továbbá az utcán barbár módon meggyilkolt helyi személyek tragikus sorsát villantja föl. Ezt követően, az új, hátsó bejárattal szemközti falfelületre került az Auschwitzba elhurcolt áldozatok emlékfala. Ezen több mint (eddig ismertté vált) 1 200 áldozat neve, ábécé sorrendben olvasható, egy 1,40*3,50 méter nagyságú tablón. A nevek tablója elé egy rácsos fémháló került kifeszítésre, amelyre a vészkorszakot fölidéző rozsdás szögesdrót lett rögzítve. A tablót Tornyos Márton egyéni vállalkozó készítette.

A további  -  az egykori rombolást és pusztítást fölvillantó  -  „fekete/fehér kiállítóterem” a holocauszt szörnyűségeit idézi. A korábban használaton kívüli, funkciótlan magán lakószobából újonnan kialakított terem egykori ablaknyílása gipszkartonnal elburkolásra került. A falfelületek és a körbefutó párkány fekete festék bevonatot kapott, a padló pedig szürke-fehér színű szőnyegpadló borítással került lefedésre. A mennyezet, éles kontrasztot kiváltóan fehér.

A „fekete/fehér” szoba kialakításához az anyagokat a helyi K és K Festékmester Kft.-től vásároltuk meg. A munkát Pintér László kisadózó végezte el, a padlószőnyeget a DIEGO-nál (Juszt-Bau Kft.) szereztük be.

  • Ehhez a területhez kapcsolódik egy korábbi ablak elfedése és egy villanyóra szekrény helyének kialakítása. Előbbi gipszkartonozási munkálatokat is igényelt. Ezen feladatokat Kohn József végezte el. -

E „fekete/fehér” terembe betekintést nyújtó nyílással szemközti falra a lerombolt balassagyarmati zsinagóga nagyméretű (218*230 cm) fotója került. A fölkasírozott óriásfotó felülről kap szórt megvilágítást. A padlón, fekete-fehér posztamenseken tárgyi emlékek láthatóak (kőfaragvány-töredékek a zsinagóga épületének maradványaiból, elszakadt tfilin /imaszíj/, törött sófár, tóramaradvány stb.) A két oldalsó falnak a bejárati ajtóhoz közelebbi felületeire további fotók kerültek az Auschwitzba történő elhurcolást, illetve a helyi, egyes áldozatok arcképeit bemutatva. A terem komor hangulatát ellenpontozva: a körbefutó fekete színű párkány fölötti falfelületek, továbbá a mennyezet egyaránt fehérre van festve. A párkányba rejtett, világító lámpák adnak irányított fényt, kifejezve ezzel a pusztításokon, sötét barbarizmuson is felülemelkedő ártatlanok tiszta lelkületének üzenetét. A fehér falfelület alatti fekete installációs keretekre az „EMLÉKEZZ!” felirat került aranyszínű betűkkel, héberül, magyarul és angolul felírva. A fotókat, valamint a hozzájuk tartozó információs táblákat szintén Tornyos Márton egyéni vállalkozó készítette el.

Az eredeti terveknek megfelelően az egykori imaház hátsó traktusánál térelválasztó kerítés építésére került sor. Ehhez, a „Hamburg” lamellás kerítéselemeket, az OBI-tól, interneten rendeltük meg. A kerítéselemek elhelyezését, a szükséges pillérek bontását és építését Szabó László Pál egyéni vállalkozó valósította meg.

A kerítéselemek elhelyezéséhez szükséges anyagokat a Juszt-Bau Kft-től vásárolta meg az Alapítvány, a festéséhez a K és K Festékmester Kft-től kerültek az eszközök és a festékek beszerzésre.

Mindezen beavatkozások eredményeképpen egy olyan, több teremrészből álló (benne többfunkciós, fűthető) közösségi tér jött létre, amely egyaránt alkalmas helyi és idegenforgalmi tudományos ismeretterjesztésre, oktatásra, előadások megtartására, valamint a korszerű higiéniai körülmények biztosítására. Lehetőséget biztosít az egyre bővülő belföldi, illetve a sajátos nemzetközi vallási turizmus számára, amely révén a messze földről érkezettek megismerkedhetnek a balassagyarmati, hajdan jelentős vallási-etnikai közösség múltjával, korabeli életével. Ezen keresztül a magyar nemzeti művelődéstörténet egy különleges lokális elemével illetve az egyetemes (európai, askenáz) zsidóság története egy fontos szeletével is. Ezen túlmenően a fejlesztés révén lehetővé vált a város egy olyan új közösségi terének létrehozása, amely vallási, kulturális, egyetemes-, nemzet- és helytörténeti értékek befogadó és kisugárzó helyszíne, bázisa.

Balassagyarmat, 2022. február 25.    

Bauer József
Kertész István Alapítvány képviseletében
kuratóriumi elnök

 

Fotó dokumentáció:

1. Az új bejárathoz létesített, mozgáskorlátozottak részére készített rámpa és az új térelválasztó kerítés

2. Az új bejárat

3. A korábbi egyetlen (imaházi) bejárat

4.  A volt férfi imaterem új (elrejthető) kommunikációs segédeszköze

5. Történeti-dokumentációs illusztrációra szolgáló televízió

6. Egyfunkciós kiállítási tér

7. Átjáró az új ajtón az új  többfunkciós közösségi térbe

8. A többfunkciós tér (részlet)

9. A mozgáskorlátozottak részére is alkalmas új mellékhelyiség bejárata

10. Az új mellékhelyiség (részlet)

11. Az újonnan felszerelt fűtőtestek egyike

12. A többfunkciós közösségi tér és az ujonnan kialakított kiállítási terem részlete.